Головна Корисні статті Перше придбання житла

Всі статті

Перше придбання житла? Особливості, які треба знати.

на ознайомлення достатньо: 5 хв

26.01.2022

main_head_img

Якщо Ви вперше плануєте придбання житла для Вас буде корисна дана стаття, вона допоможе уникнути зайвих витрат.

Сьогодні, під час укладання договору купівлі-продажу нерухомого майна, нотаріус який посвідчуватиме договір, повинен запросити у покупця квитанцію про сплату 1% збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування або документи, які звільняють покупця від сплати цього збору.

Якщо для Вас це перше придбання нерухомого майна, чинне законодавство звільняє Вас від обов’язку сплачувати такий збір.

Згідно п. 152 постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» (надалі – “Порядок сплати збору”) фізична особа не повинна сплачувати збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна, якщо:

– право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації;

особа придбаває житло вперше (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя). Дана інформація повинна підтверджуватися відповідними заявами та довідками;

– особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Можливість не сплачувати збір під час купівлі першого житла з’явилася з 23.09.2020 р. До цієї дати підчас укладання договору купівлі-продажу нерухомого майна, нотаріус, що посвідчував договір, вимагав від покупця квитанцію про сплату 1% збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування і робив це правомірно, адже існувала норма, що зобов’язувала нотаріусів долучати квитанцію про сплату збору до реєстраційної справи.

23.09.2020 р. набули чинності зміни до Порядку сплати збору, які дозволили нотаріусам посвідчувати договори купівлі-продажу нерухомого майна без документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Якщо Ви не знали вищеперерахованих нюансів та сплатили збір на обов’язкове державне пенсійне страхування при купівлі першого житла, не переймайтесь, повернення 1% пенсійного збору при купівлі житла вперше  – це можливо.

Повернення пенсійного збору при купівлі квартири – це процес довготривалий.

Порядок дій по поверненню пенсійного збору при купівлі квартири наступний:

  1. Звернутись до пенсійного фонду України з проханням повернути помилково сплачений збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. До листа необхідно додати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта, яка підтверджуватиме факт наявності реєстрації права власності лише на однин об’єкт нерухомого майна (видається будь-яким нотаріусом), копії договору купівлі-продажу нерухомого майна, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та квитанції про сплату збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
  2. Отримати лист Пенсійного фонду України з відмовою.
  3. Сплатити судовий збір та подати позовну заяву до суду.
  4. Отримати рішення суду.
  5. Звернутись повторно до ПФУ з проханням повернути помилково сплачений збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, додавши копію рішення суду (Заява до Пенсійного фонду про повернення помилково сплачених коштів).
  6. Отримати повернення на поточний рахунок.
  7. Подати до Державної казначейської служби заяву про виконання судового рішення для повернення судових витрат.

Повернення пенсійного збору при купівлі квартири займає від 6 місяців до року, але судова практика на користь громадян і, зазвичай, судовий розгляд відбувається навіть без виклику сторін.