Головна Корисні статті Власна КУА: варто чи ні?

Всі статті

Власна КУА: варто чи ні?

на ознайомлення достатньо: 4 хв

main_head_img

Чи потрібна власна КУА для того, щоб здійснювати інвестування через інститут спільного інвестування? Дуже часто інвестор, який прийняв рішення створити інвестиційний фонд для реалізації інвестиційного проекту, вагається з прийняттям рішення щодо обслуговуючої компанії з управління активами такого фонду.

Основна дилема інвесторів ІСІ – скористатися послугою КУА з ринку чи реєструвати власну компанію з управління активами.

Як правило, бажання створити власну КУА виникає з двох причин:

  1. бажання зменшити витрати на винагороду КУА (чомусь існує думка, що якщо це буде власна КУА, то винагороду за послугу з управління активами можна сплачувати символічну);
  2. отримання повного контролю за активами інвестиційного фонду (такі інвестори як правило не знають, що механізм контролю за активами інвестиційного фонду можна організувати через ефективну роботу Наглядової ради КІФ).

Перш ніж приймати рішення про створення власної КУА радимо дати відповідь на наступні питання:

  • Чи хочу я розвивати напрямок управління активами як окремий бізнес?
  • Чи є в мене досвідчена команда менеджерів, яка буде здійснювати цю діяльність?

Створення КУА:

Компанія з управління активами - це юридична особа, ліцензований суб'єкт, що є професійним учасником фондового ринку. Діяльність з управління активами - це специфічний перелік юридичнозначимих дій, пов'язаних із супроводом діяльності інвестиційного фонду, укладання в інтересах інститутів спільного інвестування угод щодо активів з метою ефективного інвестування коштів, залучених від учасників ІСІ.

Створити КУА не проблема, можна самостійно розібратись в нормативно-правових актах, які регулюють процес отримання ліцензії КУА, або ж скористатись послугою по створенню компанії з управління активами, яку пропонують учасники ринку.

Строк створення КУА та отримання ліцензії – 4-5 місяців.

Витрати на обслуговування власної КУА:

1. Фонд заробітної плати працівників - приблизно 350 000 грн.

2. Обслуговування програмного продукту та сайту – 50 000 грн.

3. Оренда офісу (центр м. Києва) разом з комунальними витратами, послугами охорони тощо – приблизно 100 000 грн.

Орієнтовні витрати по утриманню власної компанії з управління активами становлять приблизно 500 000 грн в місяць. Звісно, мова йде про витрати на обслуговування КУА, яка не входить до складу будь-яких бізнес-груп, є незалежною і автономною у своїй діяльності. Отже, лише за наявності в управлінні КУА 4-5 інвестиційних фондів, діяльність з управління активами буде рентабельною.

При створенні компанії з управління активами потрібно розуміти, що КУА - це ліцензіат, професійний учасник фондового ринку, діяльність строго контролюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (необхідно постійно дотримуватися ліцензійних умов, пруденційних нормативів, подавати щоденні звіти і дотримуватися термінів, пов'язаних з діяльністю КУА та інвестиційних фондів), за кожне порушення на ринку регулятор може штрафувати компанію з управління активами, а за повторне порушення - позбавити ліцензії.

Основною складністю у власній КУА є персонал. Згідно ліцензійних умов мінімум 3 співробітника повинні бути сертифікованими, в тому числі і керівник. На сьогоднішній день абсолютно не проблема навчити (сертифікувати) персонал КУА або найняти номінального керівника. Проблема у відсутності досвіду у співробітників, а значить і в складності з дотриманням всіх необхідних нормативів.

Сертифіковані, які тільки пройшли навчання і отримали новий сертифікат з управління активами, не вміють застосовувати отримані знання на практиці. На жаль, стаж роботи претендента, зазначений в його резюме (або трудовій книжці), часто теж не є доказом практичного досвіду. Це пов'язано з тим, що багато співробітників номінально працюють в компаніях, здають свої сертифікати в оренду. Тому підбираючи персонал в нову КУА, обов'язково слід цікавитися рекомендаціями, або шукати серед конкурентів. Хоча хто захоче відпустити цінного працівника?

Підсумовуючи, рекомендуємо створювати власну КУА в разі ведення окремого напрямку бізнесу з управління активами інституційних інвесторів з повним заглибленням у суть діяльності з управління активами ІСІ.

Якщо ж такого наміру не маєте, краще скористатись послугою з управління активами та обрати КУА серед тих, що вже працюють на ринку, таким чином ви не тільки заощадите власні кошти та час, але й не будете хвилюватись за можливі штрафні санкції з боку регулятора у випадку порушень.

Як правильно обрати компанію з управління активами серед тих, що провадять діяльність з управління активами на ринках капіталу, читайте в статті «10 ПОРАД ЯК ОБРАТИ КУА».

блог

пишемо просто
про складне

Image slide Все про КУА Нові Ліцензійні умови КУА
на ознайомлення достатньо: 5 хв
Image slide Всі статті 10 порад як обрати КУА
на ознайомлення достатньо: 5 хв
Image slide Все про КУА КІФ та його взаємодія з КУА
на ознайомлення достатньо: 5 хв
Image slide Все про КУА Контроль діяльності КУА
на ознайомлення достатньо: 3 хв
більше статей