Головна Корисні статті Купувати готовий КІФ або створювати новий

Все про ІСІ

Купувати готовий КІФ або створювати новий

на ознайомлення достатньо: 5 хв

10.01.2022

main_head_img

Якщо Ви плануєте реалізовувати інвестиційний проект за допомогою КІФ, Вам буде корисна інформація, про те, як саме завести корпоративний інвестиційний фонд у Вашу бізнес-групу.

Існує два способи стати власником корпоративного фонду:

 • КУПИТИ ГОТОВИЙ КІФ
  або
 • СТВОРИТИ НОВИЙ КІФ

Пропонуємо розібратися в плюсах та мінусах обох варіантів.

1) КУПИТИ ГОТОВИЙ КІФ (мова йде про фонд, який створювався для продажу, та не здійснював діяльності)

Корпоративний інвестиційний фонд – це акціонерне товариство, і набуття права власності на нього відбувається шляхом придбання прав на пакет акцій на вторинному ринку із залученням інвестиційної фірми з відповідною ліцензією. Покупцю потрібно заздалегідь потурбуватись про наявність рахунку в цінних паперах в депозитарній установі.

Для того щоб укласти договір купівлі-продажу цінних паперів КІФ, покупець повинен пройти процедуру ідентифікації та верифікації інвестиційною фірмою у відповідності до чинних вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Процес придбання готового КІФ відбувається швидко і тримає 1-2 дні. Вже через 5 днів з моменту придбання акцій КІФ, вносяться зміни та актуалізується інформація про кінцевих бенефіціарних власників у публічному реєстрі.

Основні переваги ПРИДБАННЯ ГОТОВОГО КОРПОРАТИВНОГО ФОНДУ – це:

 • для придбання КІФ не потрібно «морозити» операційні кошти на формування статутного капіталу;
 • після покупки корпоративного фонду (відразу після внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) можна інвестувати кошти в межах сформованого статутного капіталу;
 • мінімальні витрати часу нового власника на організаційні процедури при реєстрації змін.

Недоліки ПРИДБАННЯ ГОТОВОГО КОРПОРАТИВНОГО ФОНДУ:

 • купити готовий КІФ коштує дорожче ніж скористатися послугою по створенню корпоративного фонд;
 • під час придбання фонду можливий ризик концентрації, що потребує отримання погодження Антимонопольного комітету України;
 • витрата додаткового часу на зміну статутних документів КІФ та його назви (у разі необхідності).


2) СТВОРИТИ НОВИЙ КІФ
(проходження процедури реєстрації корпоративного інвестиційного фонду з нуля):

Корпоративний інвестиційний фонд – це суб’єкт інвестиційної діяльності. Процедура створення корпоративного фонду чітко врегульована нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Термін створення корпоративного фонду становить від декількох місяців.

Засновник корпоративного фонду повинен підтвердити можливість сформувати початковий статутний капітал інвестиційного фонду. Формування статутного капіталу відбувається шляхом внесення коштів на тимчасовий рахунок у банку. Можливість інвестування цих коштів з’являється лише після внесення такого фонду до Реєстру ІСІ та отримання корпоративним фондом статусу фінансової установи.

Отже, до недоліків варіанту СТВОРИТИ КІФ можемо віднести наступні:

 • засновник КІФ має довести спроможність сформувати початковий статутний капітал корпоративного фонду;
 • потрібно «морозити» кошти, що вносяться до статутного капіталу на час реєстрації КІФ (на сьогодні 8 125 000,00 грн.);
 • власник бізнесу витратить більше часу на підписання та нотаріальне посвідчення документів (порівняно з варіантом придбання готового КІФ).

Звісно, створення корпоративного фонду коштуватиме майбутньому власнику дешевше ніж придбання вже зареєстрованого корпоративного фонду.

Процедура створення інвестиційного фонду дозволяє засновнику відразу обрати своє найменування для КІФ, встановити основні  напрямки інвестиційної діяльності корпоративного фонду, порядок розміщення та викупу цінних паперів, порядок розподілу прибутків та виплати дивідендів (для фонду з закритим розміщенням) та обмеження діяльності компанії з управління активами такого фонду. У випадку ж придбання вже зареєстрованого фонду, доведеться здійснювати інвестиційну діяльність за правилами та порядком, які були визначені попередніми власниками такого фонду, до моменту реєстрації нових редакцій Статуту корпоративного фонду, регламенту та проспекту емісії акцій КІФ.

Заснування корпоративного фонду не потребує необхідності отримання дозволу АМКУ на отримання контролю над новоствореним інвестиційним фондом.

Отже, основні переваги варіанту СТВОРЕННЯ КОРПОРАТИВНОГО ІНВЕСТИЦІЙНОГО ФОНДУ:

 • вартість послуги по створенню КІФ нижча ніж вартість готового КІФ;
 • відсутній ризик виникнення питань зі сторони Антимонопольного комітету України, оскільки КІФ відразу створюється в середині бізнес-групи;
 • індивідуально розробляються документи під особливості інвестиційного проекту;
 • можливо обрати свою назву для корпоративного інвестиційного фонду.


Резюмуємо: якщо корпоративний інвестиційний фонд потрібен для реалізації термінових інвестиційних проектів і немає часу проходити повну процедуру по створенню – краще купити готовий КІФ, в іншому випадку доцільніше буде скористатися послугою створення КІФ.