Головна Корисні статті КІФ та АМКУ: придбання готового КІФ

Все про ІСІ

КІФ та АМКУ: придбання готового КІФ

на ознайомлення достатньо: 3 хв

29.04.2022

main_head_img

Купуючи КІФ (корпоративний інвестиційний фонд) інвестору слід пам’ятати, що придбання готового кіф – це отримання контролю над юридичною особою, що є концентрацією.

З метою запобігання зловживанню монопольним (домінуючим) становищем, обмеженню конкуренції здійснюється державний контроль за концентрацією суб’єктів господарювання. Згідно діючого законодавства концентрацією визнається в тому числі безпосереднє або опосередковане придбання, набуття у власність іншим способом чи одержання в управління пакету акцій, що забезпечує досягнення чи перевищення 25 або 50 відсотків голосів у вищому органі управління відповідного суб’єкта господарювання.

Якщо учасники концентрації перевищують порогові вартісні показники, визначені Антимонопольним комітетом України (АМКУ), таке придбання (набуття контролю) потребує попереднього отримання Покупцем погодження АМКУ на укладання угоди.

Хто такі учасники концентрації при купівлі КІФ?

Які саме порогові вартісні показники потрібно контролювати?

Учасники концентрації під час придбання корпоративного фонду покупцем – це ПРОДАВЕЦЬ, ПОКУПЕЦЬ та ЮР. ОСОБА, відносно якої набувається контроль – корпоративний інвестиційний фонд (КІФ).

Порогові вартісні показники, визначені АМКУ:

  • Не менше ніж у 2 учасників концентрації вартість активів або обсяг реалізації товарів в Україні більше 4 млн. євро.

та

  • Сукупний обсяг реалізації товарів учасників концентрації, за останній фінансовий рік, у тому числі за кордоном, більше 30 млн. євро.

Відповідно до Закону України «Про захист економічної конкуренції» суб’єктом господарювання – учасником концентрації, зокрема, визнається група суб’єктів господарювання, якщо один або декілька з них здійснюють контроль над іншими. Отже, при аналізі вартісних показників слід враховувати данні всіх осіб, пов’язаних з учасниками концентрації відносинами контролю.

Тобто, якщо купується новий КІФ, його показники не перевищують 4 млн. євро, оскільки такий інвестиційний фонд ще не здійснював діяльності, а от показники Покупця та Продавця можуть. Досліджуючи показники корпоративного інвестиційного фонду, слід також переконатись, що компанія з управління активами, з якою укладено договір про управління активами, не має вирішального впливу на діяльність корпоративного інвестиційного фонду. Якщо ж Статутом КІФ, регламентом корпоративного фонду та договором про управління активами не передбачено відповідних обмежень діяльності КУА, компанію з управління активами та КІФ потрібно розглядати як групу суб’єктів господарювання, і враховувати показники КУА, та пов’язаних з нею компаній, визначаючи вартісні показники КІФ.

Тому Покупцю, що перевищує 4 млн. євро за пороговими показниками, завжди варто цікавитись показниками Продавця КІФ, адже саме у Покупця є обов’язок отримувати погодження АМКУ за законодавством, і у разі порушення вимог закону штрафні санкції Антимонопольним комітетом Україні будуть застосовуватись саме до Покупця.

Згідно Закону України «Про захист економічної конкуренції» за порушення, передбачене пунктом 12 статті 50 цього Закону, а саме набуття контролю над суб’єктом господарювання без отримання дозволу АМКУ на таку концентрацію, у разі якщо наявність такого дозволу необхідна, накладається штраф у розмірі до п’яти відсотків доходу (виручки) суб’єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передує року, в якому накладається штраф.

Як правило, такий штраф стає несподіванкою для власників корпоративного інвестиційного фонду, коли КІФ звертається за отриманням погодження АМКУ на придбання активів (придбання корпоративних прав інших суб’єктів господарювання). У ході розгляду заяви та поданого пакету документів, Антимонопольний комітет України прискіпливо досліджує структуру заявника та порядок набуття контролю над кожним учасником, що входить до складу групи суб’єкта господарювання і пов’язаний з ним відносинами контролю. У тому числі досліджується і правомірність набуття контролю над самим корпоративним інвестиційним фондом.

Незнання законодавства або невірний підрахунок вартісних показників не звільняє суб’єкта господарювання від відповідальності за порушення норм законодавства.

Щоб уникнути можливих ризиків та штрафних санкцій, краще створити корпоративний фонд з нуля, бо таке набуття контролю не потребує дозволу Антимонопольного комітету України. Якщо ви все-таки обрали варіант придбання  корпоративного фонду, а не створення КІФ з нуля, слід приділити суттєву увагу дослідженню та підрахунку власних вартісних показників та отримати від продавця КІФ запевнення, що його вартісні показники та пов’язаних з ним компаній не перевищують 4 мільйони євро.

На що ще слід звернути увагу під час придбання готового корпоративного фонду, можна дізнатись у наших фахівців КУА “ІНВЕСТ-ТАНДЕМ”.

Image slide Податки інвесторів ІСІ
на ознайомлення достатньо: 5 хв
Image slide Всі статті Наглядова рада КІФ та її роль
на ознайомлення достатньо: 5 хв
Image slide Все про ІСІ Як купити КІФ (5 порад)
на ознайомлення достатньо: 4 хв
Image slide Особливості КІФ, вимоги до його учасників
на ознайомлення достатньо: 4 хв
Image slide Органи управління корпоративного фонду
на ознайомлення достатньо: 4 хв
більше статей