Головна Корисні статті Заміна компанії з управління активами

Всі статті

Заміна КУА

на ознайомлення достатньо: 5 хв

27.01.2022

main_head_img

Заміна КУА – як швидко, наскільки складна процедура, що треба враховувати. Саме такі питання задають власники інститутів спільного інвестування, коли хочуть проконсультуватись з питання заміни компанії з управління активами.

Наявність вибору – це те, до чого прагне будь-яка людина в сучасному світі, тим більше будучи клієнтом в сфері обслуговування. Вибирати краще для себе – це просто норма! У ситуації коли Ви – власник КІФ і є клієнтом КУА – нічого не змінюється,

Заміна КУА – це те, на що Ви маєте право. Така можливість передбачена Законом України «Про Інститути спільного інвестування».

Іноді, процедура заміни КУА для КІФ дуже ускладнюється небажанням керуючої компанії з управління активами відпускати Клієнтів.

Як може перешкоджати керуюча КУА?
Яке покарання вона понесе?
Як уберегти свій КІФ від небажаних наслідків зміни КУА?

Давайте розбиратися в цих питаннях.

Компанія з управління активами повністю супроводжує діяльність КІФ, вона веде бухгалтерський облік корпоративного фонду, відповідає за наявність всіх первинних, статутних документів, договорів, протоколів, звітності і т.д. Якщо керуюча КУА, при розірванні договору про управління активами з Фондом, не передасть базу даних з реєстрами документів та операцій і поверне не всі документи, можуть виникнути складності в подальшому супроводі КІФ та при податкових перевірках.

На жаль, в нинішньому законодавстві не передбачено покарання для малопорядної компанії з управління активами за неповну передачу документів, тому КІФ сам повинен подбати про своє ПРАВО ЗАМІНИТИ КУА, для цього потрібно:

1) Передбачити в Статуті КІФ можливість з ініціативи корпоративного інвестиційного фонду розірвання договору про управління активами в односторонньому порядку;

2) При укладенні договору про управління активами корпоративного фонду, потрібно чітко прописати порядок розірвання, а також зафіксувати список документів, які повинна повернути керуюча КУА (список може бути оформлений як додаток до договору про управління активами корпоративного інвестиційного фонду):

 • Установчі документи;
 • Первинну документацію;
 • Печатку фонду (в разі наявності);
 • Всі договори, що укладалися за період діяльності корпоративного фонду (+ документи, що мають до них відношення, доп. угоди, акти, листи і т.д.);
 • Реєстр укладених договорів за весь період діяльності інвестиційного фонду;
 • Реєстри власників цінних паперів (в паперовому та електронному вигляді);
 • Протоколи Загальних зборів (рішення єдиного учасника) і засідань Наглядової ради Фонду (+ всі документи мають до них відношення);
 • Реєстр протоколів;
 • Звітність, що подавалася в Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Української асоціації інвестиційного бізнесу;
 • База даних по операціям фонду в форматі XML;
 • База MEDoc, або іншого ПО, через яке подавалася звітність в податкових органів;
 • Довідку про розрахунок вартості чистих активів, оборотно-сальдові відомості з розшифровками і звітність (5 форм) станом на дату розірвання договору про управління активами.

Перераховані вище документи при передачі повинні бути розкладені в хронологічному порядку, і передані за актом прийому-передачі. При передачі документів обов’язково повинен бути присутнім представник Фонду і представник КУА, з якою розривається договір.

3) Оплата винагороди КУА за останній місяць обслуговування може провадитися після передачі всіх документів та бази даних за операціями КІФ;

4) Потрібно передбачити штрафні санкції на випадок, якщо компанія з управління активами не передала документи та базу даних щодо операцій корпоративного фонду у повному обсязі;

5) Дод. угоду про розірвання договору слід підписувати після отримання від КУА всіх документів та баз даних.

Процес заміни КУА слід обговорювати на старті співробітництва та фіксувати його документально.

Якщо раніше Ви цього не зробили, завжди можна підписати додаткову угоду до договору з КУА або скласти окремий документ, яким регламентуватиметься порядок розірвання договору про управління активами корпоративного фонду та передачі документів.

Впевнені, що професійна компанія з управління активами не обмежуватиме своїх Клієнтів у праві вибору заради власних інтересів, а надасть високий рівень сервісу навіть у разі розірвання договору про управління активами корпоративного інвестиційного фонду.

У разі ініціювання припинення взаємовідносин з компанією з управління активами, власник КІФ повинен пам’ятати, що корпоративний фонд може існувати без КУА не більше місяця. Тому радимо заздалегідь обрати КУА, з якою буде укладено новий договір про управління активами Вашого корпоративного інвестиційного фонду.

Image slide Всі статті 10 порад як обрати КУА
на ознайомлення достатньо: 5 хв
Image slide Все про КУА КІФ та його взаємодія з КУА
на ознайомлення достатньо: 5 хв
Image slide Всі статті Власна КУА: варто чи ні?
на ознайомлення достатньо: 4 хв
Image slide Все про КУА Контроль діяльності КУА
на ознайомлення достатньо: 3 хв
більше статей